Post

Transport do Modlina - Modlińska twierdza

transport do ModlinaTwierdza Modlin leży u ujścia Narwi do Wisły – od centrum stolicy jest stąd około trzydziestu kilometrów. W jej skład wchodzą dwa zespoły fortów, będąca jej centralnym punktem cytadela oraz dwóch przedmości. Twierdza stanowi relikt architektury militarnej i jest zabytkiem unikatowym nie tylko w skali naszego kraju, ale również całego świata – próżno byłoby na Starym Kontynencie szukać fortyfikacji tak dużych i w tak dobrym stanie. Jest również jednym z najstarszych europejskich fortów – pierwsze budowle wzniesiono tutaj już w siedemnastym wieku, a ich głównym przeznaczeniem była obrona przed najeżdżającymi wówczas nasz kraj Szwedami.

modlin transportW późniejszych latach twierdza była wielokrotnie rozbudowywana – kolejne prace wykonywano za panowania Napoleona oraz na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Najważniejsze punkty bogatej historii Twierdzy Modlin stanowią na pewno trzy jej oblężenia – pierwsze miało miejsce w roku tysiąc osiemset trzynastym, następne kolejno osiemnaście i dziewięćdziesiąt osiem lat temu, ostatni raz broniono jej zaś w czasie Kampanii Wrześniowej. Krwawe walki toczyły się jej w pobliżu także w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Twierdza Modlin oferuje turystom kilka atrakcji, których nie znajdą w innym miejscu Europy. Są to przede wszystkim pełniąca rolę punktu Wieża Tatarska oraz ciągnące się przez ponad dwa kilometry Koszary Obronne – warto dodać, że stanowią one najdłuższy budynek na Starym Kontynencie.

Obecnie do Modlina można dojechać kilkoma liniami autobusów miejskich oraz za pośrednictwem prywatnych przewoźników. Szybki i komofortowy środek transportu stanowi taksówka - kierowcy dojeżdżają do samej twierdzy, a po zakończeniu zwiedzania odbierają turystów.

Na terenie modlina działa kilka firm taksówkarskich i transportowych m.in. - MarekAuto oraz Warsaw Taxi.