Post

9 odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące oleju silnikowego

Dbałość o samochód jest niezbędna dla jego wysokiej wydajności i długowieczności. Olej silnikowy jest kołem ratunkowym dla silnika, który działa jak krew, biegnąc przez jego przebieg, aby zasilić jego wydajność. Poniżej znajdują się najczęstsze pytania związane z olejem samochodowym, rodzaje, ilość, wymiana oleju silnikowego, jego wymagania i korzyści.

Oto 9 najczęstszych pytań i odpowiedzi związanych z olejem silnikowym

Ogólnie rzecz biorąc, olej silnikowy samochodu w zakresie od 5 do 8 kwartałów w ilości. Ilość oleju silnikowego potrzebne będzie zależeć od wielkości silnika samochodu, który ponownie różni się od jego marki i modelu. Im mniejszy silnik, tym mniejsze będą jego wymagania dotyczące ilości oleju.

Ilość wymiany oleju zmniejszy się, jeśli filtr nie zostanie wymieniony, zmniejszając w ten sposób jego wydajność pracy, a zatem zawsze zaleca się wymianę filtra oleju przy każdej wymianie oleju silnikowego.

Oleje silnikowe są szeroko sklasyfikowane na dwa rodzaje, olej mineralny i olej syntetyczny. Podczas gdy ten pierwszy jest przede wszystkim wykonany z ropy naftowej i jej składników, ten drugi jest tworzony przez połączenie kilku elementów syntetycznych.

Olej mineralny, przeznaczony głównie do starszych modeli i silników (bez turbosprężarki), jest tańszy od pozostałych rodzajów olejów, syntetycznych i półsyntetycznych. Olej półsyntetyczny to połączenie wydajności i przystępności cenowej w jednym, z cechą jakościową oleju syntetycznego i cenową oleju mineralnego. Inne rodzaje olejów wprowadzone na rynek to olej High-Mileage, olej Premium (o różnej lepkości) itp.

Pięć głównych funkcji oleju silnikowego jest następujących:

Wymiana oleju mobil

Rzeczy, które trzeba wiedzieć o wymianie oleju

Poziom oleju silnikowego w samochodzie należy sprawdzać okresowo, co sześć miesięcy lub przy każdej wizycie u mechanika w celu dokonania drobnej naprawy. Przynajmniej raz w miesiącu należy sprawdzić, czy w urządzeniu nie ma wycieków, aby chronić siebie i swój samochód.

Silniki wszystkich samochodów różnią się w zależności od ich różnych marek i modeli. Przy określonych z góry odstępach czasu (np. co 5000-7000 km lub co 2 lata) i/lub innych czynnikach, takich jak warunki jazdy, potrzeba wymiany oleju jest różna.

Zarówno w przypadku silników benzynowych, jak i wysokoprężnych, czas oczekiwania na wymianę oleju jest dłuższy w przypadku olejów syntetycznych niż mineralnych. Aby wiedzieć, kiedy konieczna jest wymiana oleju w samochodzie, należy zapoznać się z zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji obsługi.

Najczęstszym kolorem sprzedawanego oleju silnikowego jest bursztynowy. Z różnych powodów może on stać się czarny lub szary. Kilka czynników, które przyczyniają się do zmiany koloru oleju silnikowego to cząsteczki metalu, dodatki takie jak detergenty, ciepło silnika, ciągły proces spalania, zanieczyszczenia itp.

Podczas kontroli poziomu oleju i regularnych przeglądów należy pamiętać o sprawdzeniu koloru oleju. Obecność cząsteczek metalu może wskazywać na uszkodzenie wewnętrzne, a jeśli olej jest mlecznobiały, może to być wynikiem wycieku płynu chłodzącego.

Najczęstsze problemy związane z brakiem wymiany oleju silnikowego dotyczą utraty jego zalet. Jak olej silnikowy zużywa swoje właściwości, silnik straci swój smar, antykorozyjne i chłodnicy dostawcy nieruchomości, co powoduje, że coraz gorące, wraz z pogorszeniem i stopniowe zużycie jego części.

Oleje silnikowe są dostępne w różnych klasach, które są skategoryzowane na podstawie ich rodzaju, lepkości, punktu rozgrzania, wydajności i jakości. Odnosząc się do instrukcji obsługi, można zmienić markę oleju silnikowego, jak to nie jest szkodliwe, tak długo, jak zmiana oleju silnikowego spełnia klasy lepkości i specyfikacji oleju, jak wspomniano przez producenta.

 1. Ile oleju silnikowego potrzebuje mój samochód?

 2. Jakie są rodzaje oleju silnikowego?

 3. Jakie są najczęstsze funkcje oleju silnikowego?

  Inhibitory rdzy i korozji obecne w oleju silnikowym chronią go przed zużyciem poprzez redukcję utleniania oleju podczas jego przepływu przez silnik.

  Zmniejszenie tarcia jest niezbędne, aby zapobiec zderzaniu się metali ze sobą, co prowadzi do ich dalszego zużycia.

  Olej silnikowy składa się z dodatków detergentowych jak cząsteczki, które działają w celu usunięcia osadów z części silnika. Przepływając przez cały czas pracy silnika, działa jak oczyszczacz, utrzymując ruchome części w czystości.

  Olej silnikowy uszczelnia przestrzeń między tłokiem a cylindrem, aby poprawić wydajność i osiągi silnika.

  Podczas gdy silnik, przy ciągłej pracy i ruchu części, nagrzewa się, olej silnikowy działa jak płyn chłodzący, smarując części i utrzymując je w odpowiedniej temperaturze.

  • Chroni silnik

  • Wydłuża żywotność pojazdu

  • Działa jak oczyszczacz

  • Wypełnia luki

  • Działa jako płyn chłodzący

 4. Co należy wiedzieć o wymianie oleju silnikowego?

 5. Kiedy należy wymieniać olej?

 6. Dlaczego olej silnikowy zmienia kolor?

 7. Jakie są korzyści z wymiany oleju?

  • Z funkcji oleju silnikowego, który pomaga utrzymać silnik w stanie wolnym od korozji, usuwa osady, chłodzi go itp. podstawową korzyścią płynącą z zalecanej wymiany oleju w określonych odstępach czasu jest poprawa osiągów pojazdu i wydłużenie jego żywotności.
  • Regularna wymiana oleju utrzymuje wydajność silnika w stanie nienaruszonym, dzięki czemu można polegać na jego najlepszej wydajności, nawet przy rosnącym zużyciu.
  • Niesprawny silnik zwiększa zużycie paliwa, co czyni go mniej ekonomicznym. Dzięki rutynowej wymianie oleju można utrzymać niską emisję dwutlenku węgla przez silnik i obniżyć zużycie paliwa.
 8. Co się stanie, jeśli nie wymienisz oleju?

 9. Czy powinienem zmieniać markę oleju pomiędzy wymianami?