Post

Naprawa zarysowań samochodu (szczegółowy przewodnik) - Wszystko, co musisz wiedzieć o usuwaniu zarysowań

Zarysowania samochodu są częstym problemem, jak każdy właściciel samochodu powie ci, i mogą być dość denerwujące, szczerze mówiąc. Mogą one wystąpić z drobnych nieszczęść, takich jak szczotkowanie przeciwko innym pojazdom, poślizgu o gałęzie drzew i glitches podczas parkowania.

Nie trzeba dodawać, że nikt nie lubi spartaczonych miejsc, które wyróżniają się pośród ich błyszczącej pracy doskonałej farby. Kolejną kwestią jest stosunkowo niewielka wiedza, jaką ludzie posiadają na temat zarysowań samochodu, co zwiększa zarówno ogólne koszty, jak i ból głowy.

Jeśli jednak ktoś poświęci czas na analizę rys na swoim pojeździe, bardzo łatwo poradzi sobie z tym problemem. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych problemów, coraz do źródła problemu jest pierwszym krokiem w kierunku jego naprawy i to jest powód, dla którego zdecydowaliśmy się umieścić razem ten kompleksowy przewodnik na temat usuwania zadrapań samochodowych, które, miejmy nadzieję, wskaże Ci właściwy kierunek.

Więc bez dalszej zwłoki, przejdźmy do naprawy problemu zarysowania samochodu.

Anatomia

Aby poradzić sobie z zadrapaniem, trzeba najpierw zrozumieć anatomię samego zadrapania. Nie wszystkie zarysowania są takie same i podejścia różnią się znacznie w zależności od ogólnego uszkodzenia ciała.

Możemy z grubsza podzielić zarysowania samochodu na trzy szerokie kategorie w zależności od ich głębokości, a mianowicie:

 • Zarysowania lakierubezbarwnego - Znane również jako zarysowania powierzchni, nie sięgają one bardzo głęboko.
 • Zadrapania lakierukolorowego - głębsze niż zadrapania powierzchniowe, odpryskują od lakieru Twojego samochodu.
 • Primer-Coat Scratches - Znane również jako głębokie zadrapania, te idą prosto w dół do ciała samochodu.

Rodzaje usuwania rys z samochodu

Istnieje właściwie prosta metoda, której można użyć, aby określić głębokość i uszkodzenia zadrapania. Wystarczy delikatnie przejechać paznokciem po zadrapaniu, uważając, aby nie spowodować dalszych uszkodzeń samochodu. Jeśli paznokieć zostaje złapany w rowki zadrapania, to prawdopodobnie idzie do farby na samochodzie. Jednakże, jeśli paznokieć nie zostanie złapany, to zadrapanie jest prawdopodobnie na powierzchni i może być ustalona ze wspólnym związkiem.

Głębokie rysy nie są tak trudne do odróżnienia, ponieważ są one dość widoczne i ciało samochodu jest zazwyczaj narażone. Wymagają one specjalnego traktowania i zalecamy wynajęcie profesjonalisty do tego samego.

Podejście

Jak widać na powyższych ilustracjach, powłoka na karoserii składa się zazwyczaj z trzech warstw - podkładu, koloru i lakieru bezbarwnego. O ile nie używasz starzejącego się Chevvy z lat 70-tych, są szanse, że farba użyta na twoim samochodzie to bezbarwna emalia katalizowana, która jest sztucznie utwardzana przez toksyczne chemikalia. Te są malowane przy użyciu dedykowanego sprzętu w czynniku, który sprawia, że stabilny w ciągu kilku godzin od zastosowania.

Jednak farba, która jest dostępna w sklepach motoryzacyjnych znacznie różni się od tej fabrycznej mieszanki. Ten dostępny do codziennego użytku jest w zasadzie lakier, który wykorzystuje szybko odparowujące rozpuszczalniki, które pozostawiają po sobie stałe cząstki koloru. Te mogą wydawać się dość wytrzymałe w ciągu kilku minut od zastosowania, ale zalecamy pozostawienie go na noc, ponieważ te utrzymują się na kurczenie się przez jakiś czas po zastosowaniu. Jeśli konieczne jest nałożenie nowej warstwy lakieru na warstwę bazową, należy ją nałożyć następnego dnia rano. Po prostu odtłuść obszar rozpuszczalnikiem przed nałożeniem świeżej warstwy i jesteś dobry, aby przejść. Powtarzaj ten proces codziennie, aby zbudować warstwę farby zgodnie z pożądaną grubością.

Materiały eksploatacyjne

Następnym krokiem w procesie jest, aby uchwycić dostaw wymaganych dla touch-up. Będą one różnić się znacznie w zależności od anatomii zadrapania, ale zalecamy uzyskanie profesjonalnego zestawu, jeśli znajdziesz się robi to często. Podczas gdy większość drobnych zadrapań można naprawić przy pomocy zwykłej mieszanki i szmatki, te materiały zdecydowanie ułatwią Ci życie.

Najczęstsze potrzebne materiały to:

  • Rozpuszczalnik (Prep Solvent)
  • Mieszanka do wcierania
  • Papier ścierny
  • Gumowe rękawiczki
  • Tack Rag
  • Wstępnie zwinięty pokrowiec
  • Powłoka podkładowa
  • Lakier bazowy
  • Lakier bezbarwny

Kod

Jednym z problemów, który widzimy wielu zmagających się z jest znalezienie idealnego koloru powłoki ich samochodu, który pasuje do fabrycznego malowania. Ponownie, jeśli samochód, który próbujesz przywrócić nie jest z ery jurajskiej, to są szanse, że znajdziesz kod koloru dość łatwo. Fabryczny kod koloru powinien znajdować się gdzieś na samochodzie, prawdopodobnie na metalowej tabliczce lub naklejce pod maską samochodu.

W dzisiejszych czasach producenci zazwyczaj zostawiają kody kolorów najpopularniejszych kolorów swoich samochodów na swoich oficjalnych stronach internetowych, więc być może szukanie tam może również pomóc. Jeśli nadal nie jesteś pewien, to na pewno można odwiedzić dealera samochodowego, ale to jest dość kosztowne w porównaniu do uzyskania jednego z półki. Jeśli samochód, który próbujesz naprawić jest poza zakresem dealera samochodowego lub został niestandardowy-malowane w pierwszej kolejności, to prawdopodobnie trzeba będzie udać się do niestandardowego sklepu. Będą one zazwyczaj pobierają niewielką kwotę do niestandardowych-mix i przetestować kolor i częściej niż nie, mają go całkiem dobrze. Obecnie istnieją nawet sprzedawcy internetowi, którzy zapewniają dość dokładne płaszcze i są one dostarczane prosto do Twoich drzwi.

Metoda

Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać, jest warstwa kurzu na samochodzie. Ręczne mycie w tym przypadku jest preferowane, ale jesteś wolny, aby uzyskać to zrobić z myjni samochodowej, jak również. Wystarczy upewnić się, że dokładnie wyczyścić uszkodzoną część samochodu z ręką po automatycznym myciu. Jest to głównie ze względu na cząsteczki kurzu gromadzące się na ciele samochodu, które mogą dalej powodować szkody, jeśli nie zmyć prawidłowo.

Gdy samochód jest już gotowy do naprawy, czas sprawdzić stopień zarysowania paznokciem. Zalecamy wykonanie tej czynności po umyciu samochodu, ponieważ łatwiej będzie zidentyfikować zarówno obszar problemowy, jak i głębokość rysy tak dokładnie, jak to możliwe. Po określeniu rodzaju zadrapania, w zależności od wyników, możesz przejść do jednej z trzech poniższych metod.

I. Zarysowania lakieru bezbarwnego

Naprawa rys na lakierze samochodowym

Są to najczęstsze zarysowania na samochodzie, ale również najłatwiejsze do usunięcia. Ponieważ zadrapanie samo w sobie nie przenika przez kolorową powłokę samochodu, prosty środek, taki jak pasta do zębów, może pomóc w usunięciu tych śladów. Mimo że nie zalecamy stosowania takich środków do majsterkowania i prawie zawsze wolimy materiały przeznaczone do tego typu napraw, nie ma sensu kupować ich tylko do pojedynczego zadrapania.

Jeśli masz znaczne uszkodzenia samochodu i jest to dość widoczne, a następnie zalecamy uzyskanie jednego z lokalnego warsztatu samochodowego.

Gdy już jesteś gotowy z dostaw, kontynuować w następujący sposób:

 • Upewnij się, że nie ma cząstek kurzu na dotkniętym obszarze. Umyć obszar wodą w razie potrzeby i wytrzeć go czystym ręcznikiem suchym.
 • Zwilż ręcznik z mikrofibry zimną wodą i nałóż na niego niewielką ilość mieszanki. Uważaj, aby nie używać zbyt dużo, ponieważ będzie to generalnie ustawić z powrotem do kwadratu 1.
 • Delikatnie pocierać ściereczką nad dotkniętym obszarze, upewniając się, że obejmuje cały dotknięty obszar. Użyj małych ruchów okrężnych do wcierania związku w celu buff out zarysowań.
 • Spłukać i powtórzyć proces, aż będziesz zadowolony z wyniku. Odczekaj 30 minut pomiędzy każdym procesem aplikacji, aby uzyskać najlepsze wyniki. Nie powtarzać więcej niż 3 razy.
 • Wytrzyj nadmiar związku czystym, mokrym ręcznikiem z mikrofibry, a następnie dokładnie umyj obszar wodą.
 • Użyj czystego, suchego ręcznika do wytarcia samochodu.

Proszę odnieść się do profesjonalisty, jeśli nie masz pewności co do procesu. Ludzie pracujący w sklepach motoryzacyjnych również zazwyczaj mają pomysł na to, więc można wziąć pomoc od nich, jak również.

II. Zarysowania powłoki lakierniczej

naprawa lakieru samochodowego

Są one bardziej uporczywe niż zarysowania powierzchniowe i wymagają odpowiedniego sprzętu, aby się ich pozbyć. Zadrapania lakieru kolorowego przenikają przez warstwę ochronną lakieru bezbarwnego i uszkadzają rzeczywistą powłokę lakierniczą Twojego samochodu. W związku z tym, trzeba nie tylko naprawić górną powłokę, ale także trzeba ponownie lakierować farbę, aby nadać jej połysk. To jest, gdzie będzie wymagać zestawów usuwania zarysowań, że mówiliśmy o. Gdy masz niezbędne materiały pod ręką, należy rozważyć następujące kroki:

 • Umyj samochód dokładnie, jak stwierdzono w poprzedniej sekcji.
 • Użyj 180-grit papierem ściernym i dokładnie wyszczotkować całą powłokę w obszarze zagrożonym, aż można zobaczyć podkład pod spodem. Obszar ten będzie wyglądał znacznie gorzej niż wcześniej, ale zaufaj nam, jest to konieczne.
 • Użyj wstępnie przygotowanej osłony ochronnej, aby zablokować obszary, których nie chcesz malować.
 • Załóż parę gumowych rękawic i pomaluj dotknięty obszar odpowiednim kolorem.
 • Odczekaj kilka minut i przeszlifuj powierzchnię drobniejszym papierem, aby ją wypolerować.
 • Ponownie nałóż farbę w razie potrzeby i nadal szlifuj obszar z coraz drobniejszym papierem. Każda świeża warstwa przybliża Cię do fabrycznego wykończenia.
 • Gdy jesteś zadowolony z wyniku, zastosować lakier bezbarwny w celu zachowania i ochrony swojej pracy farby.
 • Pozostaw lakier bezbarwny na noc i daj mu ostateczne polerowanie dzień później.

III. Zarysowania lakieru podkładowego (Primer-Coat Scratches)

Farba podkładowa naprawa rys

Zarysowania lakieru podkładowego, znane również jako głębokie rysy, powodują z reguły odpryskiwanie całej długości powłoki i wystawiają karoserię na działanie czynników zewnętrznych. Już z tego powodu zarysowania powłoki lakieru podkładowego muszą być jak najszybciej naprawione, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Zarysowania powłoki podkładowej są generalnie trudne do naprawienia i wymagają sporo wysiłku ze strony użytkownika, więc jeśli nie jesteś biegły w tym zadaniu, gorąco polecamy skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Jednakże, jeśli jesteś do pracy i mają dostęp do różnych narzędzi niezbędnych, a następnie rozważyć następujące kroki:

 • Dokładnie umyć samochód.
 • Przeszlifuj całą powierzchnię, aż do usunięcia powłoki i odsłonięcia karoserii.
 • Wyrównaj powierzchnię drobniejszym papierem ściernym, aż będzie wyczuwalna gładka faktura.
 • Spryskaj kilka warstw podkładu, uważając, aby nie przekroczyć powierzchni. Spróbuj użyć koloru, który jest zbliżony do koloru lakieru bazowego Twojego samochodu. Ponadto, należy odczekać 10-15 minut przed nałożeniem nowej warstwy, tak aby pozwolić poprzedniej warstwy do wyschnięcia.
 • Spray malować obszar po podkład jest suchy. Postępuj tak, jak w przypadku kolorowej powłoki, pamiętając, aby polerować między każdą świeżą warstwą.
 • Zastosuj lakier bezbarwny, gdy jesteś zadowolony z pracy farby. Pozwól lakierowi bezbarwnemu wyschnąć przez noc.
 • Następnego dnia rano dokładnie wypoleruj samochód woskiem samochod owym.

Szybkie sposoby na usuwanie rys samochodowych

W poniższej sekcji skupimy się na kilku szybkich sposobach. Należy jednak pamiętać, że są to rozwiązania całkowicie tymczasowe i nie należy na nich polegać na dłuższą metę. Jeśli masz pilną potrzebę swojego samochodu, aby wyglądać dobrze dla konkretnego wydarzenia, możesz zdecydować się na jedną z poniższych technik, ale upewnij się, że samochód zostanie naprawiony tak szybko, jak masz czas.

 • Car Scratch Remover

  Istnieje kilka produktów na rynku, które obiecuje całkowicie usunąć zarysowania z tylko jednym wytrzeć. Jednak w większości przypadków nie jest to prawdą. Niektóre produkty premium na rynku udaje się ukryć zarysowania tymczasowo, ale nie ma żadnych, które mogą pozbyć się ich całkowicie. Użyj tych produktów według własnego uznania i uzyskać naprawę samochodu tak szybko, jak to możliwe z dedykowanego dostawcy usług.

 • Magiczne długopisy

  Są to dość poręczne małe rzeczy na wycieczki drogowe, ale nie są w żaden sposób trwałe rozwiązanie problemu. Wiele osób ma tendencję do korzystania z niego w obszarach, które nie są dość widoczne dla gapiów, jak pod maską i w pobliżu bagażnika, głównie ze względu na ich zdolność do szybkiego ukrycia znaków. Są one dość łatwe w użyciu, jak również, ale znowu polecam coraz samochód naprawiony raz masz czas i opcję.

Są to podstawowe sposoby można naprawić zadrapania lub aberracji na swoich samochodach. Mimo, że może się to wydawać dość łatwe i coś, co można załatwić w zaciszu własnego garażu, nadal gorąco polecamy wyszkolonych profesjonalistów po prostu ze względu na straty poniesione w przypadku niewłaściwego leczenia.