Post

Jakie są najczęstsze przyczyny złapania gumy w oponie?

Płaskie opony są jednymi z największych niedogodności, z jakimi musi się zmierzyć każdy kierowca podczas jazdy. Wszyscy doświadczyliśmy uczucia, że nasz pojazd tonie na oponach typu "flat".

Istnieje kilka powodów, które można przypisać rozdmuchiwanym oponom. Rozdmuchiwane opony nie tylko szkodzą pojazdowi i jego zdrowiu, ale są ryzykowną sprawą dla kierowcy i bezpieczeństwa innych pasażerów. Ważne jest, aby zrozumieć przyczyny, które za tym stoją. Środki zapobiegawcze obejmują odpowiednią konserwację i naprawy, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków, takich jak utknięcie na drodze w dziwnych godzinach lub utknięcie w niesprzyjającej pogodzie itp.

Częste przyczyny wysadzania opon

Świadomość wspólnych przyczyn wybuchu opony pomoże Ci zrozumieć sytuacje i zinterpretować możliwe do uniknięcia zdarzenia.

Poniżej przedstawiono najczęstsze przyczyny przebicia opony:

1. Ostre przedmioty: 1.

Jednym z najczęstszych powodów, dla których zgłaszana jest płaska opona, jest jej uszkodzenie lub przecięcie przez ostry przedmiot (np. gwóźdź lub szkło), który został w nią przebity. Płaska opona jest wynikiem stopniowego wycieku powietrza spowodowanego przebiciem przez ostry przedmiot.

Takich przebić można uniknąć, nie jeżdżąc wokół takich śmieci i unikając parkowania w miejscach, w których widać takie śmieci.

2. Słaba jazda

Każdy lekkomyślny lub niewłaściwy styl jazdy będzie stopniowo wpływał nie tylko na stan opon, ale także na ich ogólny stan. Surowe nawyki związane z jazdą, takie jak przebijanie się przez dziury lub odłamki, np. ostre przedmioty, narażają powierzchnię opony na bardzo nierówne powierzchnie, które powodują jej zużycie. Tego rodzaju ostra jazda staje się dalej przyczyną przebicia i wydmuchania opony. Zła jazda prowadzi do osłabienia opon, co zwiększa ryzyko ich rozerwania.

3. Awaria trzonka zaworu

Jeśli opona samochodowa nie wykazuje śladów przebicia, należy spojrzeć na jej trzonek zaworu. Trzpień zaworu w oponie jest zaworem, który pozwala na dostanie się powietrza do wnętrza podczas pompowania opon. Ten trzpień zaworu stanowi częstego sprawcę przebicia opony samochodowej. Każda blokada lub niewłaściwie zamknięty zawór stanowi częstą przyczynę nieszczelności lub przebicia opony.

4. Gorąco

Wysokie temperatury są kolejną częstą przyczyną występowania płaskich opon w okresie letnim. Ciepło latem powoduje, że opony (w bezpośrednim kontakcie z powierzchnią) rozszerzają się, co z kolei zwiększa ich ciśnienie wewnętrzne. Opona z wysokim ciśnieniem jest narażona na wydmuchiwanie, dlatego też zaleca się trzymanie się harmonogramu regularnej konserwacji samochodu. Kierowca powinien dopilnować, aby ciśnienie powietrza w oponach było cały czas utrzymywane zgodnie z zaleceniami producenta.

5. Złe warunki eksploatacji opon

Nie każda płaska opona musi być spowodowana tylko przebiciem. Regularne zużywanie się i opona stopniowo się kumuluje, ryzykując przebicie, a nawet narażając oponę na większe niebezpieczeństwo podczas jazdy.

6. Ciśnienie powietrza w oponach

Prawidłowe ciśnienie w oponach jest również istotnym czynnikiem wpływającym na żywotność opony i ryzyko jej przebicia. Ciśnienie w oponach samochodu ma większe znaczenie niż sama funkcja zmniejszająca ryzyko przebicia opony. Począwszy od konieczności właściwego prowadzenia pojazdu, a skończywszy na manewrach awaryjnych, prawidłowe napompowanie i ciśnienie odgrywają kluczową rolę w kontroli kierowcy nad pojazdem. Zalecane przez producenta rozmiary opon oraz ich ciśnienie będą podane na etykiecie na wkładce do drzwi pojazdu. Użytkownik powinien upewnić się, że zalecane ciśnienie jest utrzymywane przez cały czas.

Znaczenie konserwacji opon

Regularna konserwacja opony samochodowej stanowi jeden z najważniejszych elementów jej pielęgnacji w celu zapewnienia jej dłuższej żywotności. Pielęgnacja opon zajmie Ci długą drogę, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie i bezpieczeństwo Twojego pojazdu na drodze. Poniżej przedstawiono przykłady regularnej konserwacji opon, której musi przestrzegać każdy właściciel samochodu:

  • Jednolita geometria kół
  • Regularna rotacja opon
  • Zapewnić odpowiednie ciśnienie w oponach
  • Prawidłowe pompowanie opon
  • Kontrole zużycia
  • Regularna kontrola ogólnego stanu opony

Jak długo można jeździć na oponach typu run-flat?

Odległość pokonywana przez opony typu "run-flat" zależy od pojazdu i konstrukcji opony i może wynosić od 25 do 50 mil przy prędkości 30 mph. Opony typu "run flat" mają specjalną konstrukcję, która pozwala im na krótką jazdę nawet po przebiciu.

Jak długo trwa wymiana opony typu "run-flat"?

Ogólnie rzecz biorąc, wymiana opony typu "flat" trwa mniej niż 30 minut.

W takich przypadkach, gdy utkniesz w takiej sytuacji, najlepiej jest zwrócić się o fachową pomoc i jak najszybciej dokonać wymiany opon.