Post

Wyciek z filtra oleju: Przyczyny i sposoby naprawy

Twój silnik potrzebuje oleju do pracy, ale nawet przy częstej wymianie oleju możliwe jest, że z czasem do układu smarowania dostaną się zanieczyszczenia, które spowodują spustoszenie. I tu właśnie wkracza do akcji filtr oleju.

Filtry chronią silnik przed poważnymi uszkodzeniami i stanowią łatwy punkt konserwacji, który może przedłużyć żywotność pojazdu o wiele lat, jeśli poświęci się im odpowiednią uwagę. Wyciek z filtra oleju może zniweczyć te korzyści, ale jeśli wiesz, co powoduje wyciek i jak go uniknąć, możesz podjąć kroki, aby utrzymać silnik w doskonałym stanie przez dłuższy czas.

Jak działa filtr oleju

Ruchome części silnika mają bardzo wąskie tolerancje, które muszą być dobrze nasmarowane czystym olejem, aby zapobiec nadmiernemu tarciu i nagrzewaniu się silnika podczas pracy. Pompa olejowa w samochodzie podnosi ciśnienie oleju silnikowego, przesyłając go przez filtr oleju, który zatrzymuje wszelkie potencjalnie szkodliwe zanieczyszczenia, zanim dostaną się one do silnika. Filtr musi być regularnie wymieniany - zazwyczaj podczas wymiany oleju - aby uniknąć jego zatkania.

Filtr jest nakręcany na obudowę filtra oleju w silniku. Ma on twardą, ale cienką metalową powłokę zewnętrzną i gumową uszczelkę wokół głowicy, która styka się z powierzchnią obudowy, zapewniając szczelne uszczelnienie, które jest w stanie wytrzymać wibracje podczas normalnej pracy.

Podstępne przecieki

Istnieje kilka powodów, dla których filtr może przeciekać.

Kiedy olej w Twoim pojeździe przemieszcza się z jednego elementu do drugiego, jest pod dużym ciśnieniem. Jeśli filtr oleju jest zamontowany zbyt luźno, może drgać i pozwalać na wyciek oleju. Jeśli jest zamontowany zbyt ciasno, uszczelka może zostać uszkodzona, co prowadzi do wycieku.

Przecieki mogą również wystąpić podczas wymiany oleju, jeśli uszczelka ze starego filtra przyklei się do obudowy. Kiedy nowy filtr się przekręca, nagle mamy dwie uszczelki, co może doprowadzić do nieszczelności, a wkrótce potem do pęknięcia. Nowa uszczelka może również ulec sklejeniu, zaciśnięciu lub w inny sposób odkleić się podczas montażu.

wyciek oleju

Oprócz uszczelki, należy upewnić się, że miękki metalowy gwint na wylocie filtra nie jest uszkodzony lub nieprawidłowo wkręcony. Możliwe jest również posiadanie niewłaściwego filtra, ponieważ wiele filtrów wygląda podobnie, ale są one specyficzne dla niektórych silników. Należy sprawdzić, czy są one kompatybilne.

Obudowa filtra na silniku może być również uszkodzona, lub powierzchnia łącząca filtr i obudowę może być na tyle brudna, że przepuszcza olej. Wreszcie, zawsze istnieje możliwość fizycznego uszkodzenia filtra w wyniku uderzenia.

Naprawa

Najlepszym sposobem na uniknięcie wycieków jest proaktywne działanie w momencie instalacji. Podczas demontażu starych filtrów należy upewnić się, że obudowa jest wolna od zanieczyszczeń i starego materiału uszczelniającego, dzięki czemu powierzchnia współpracująca jest czysta. Przy okazji sprawdź, czy nowy filtr nie ma wgnieceń, uszkodzonych gwintów, przeciętych lub wypaczonych uszczelek - i sprawdź dwukrotnie, czy używasz właściwego numeru filtra. Rozsmaruj lekką warstwę oleju wokół uszczelki, aby nie związywała się podczas montażu, i ostrożnie, ręcznie nakręć ją na silnik, uważając, aby nie dokręcić jej zbyt mocno. Jak zawsze, należy odnieść się do zalecanego przez producenta momentu obrotowego dla tego elementu. Na koniec sprawdź poziom oleju i uzupełnij go w razie potrzeby.

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli masz poważny wyciek oleju, należy natychmiast zatrzymać silnik i odholować samochód do sklepu w celu naprawy. Jeśli jest tylko kilka kropel i chcesz zdiagnozować problem samodzielnie, zacznij od oczyszczenia obszaru, aby zobaczyć, gdzie wyciek pojawia się po raz pierwszy. To powinno pomóc w szybkiej identyfikacji źródła. Jak zawsze, pamiętaj o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności podczas pracy przy pracującym lub gorącym pojeździe.

Sprawdź wszystkie filtry oleju dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat wycieku z filtra oleju, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Blair Lampe.