
Co oznacza ABS w samochodzie?
Co oznacza ABS w samochodzie? Układ przeciwblokujący (ABS) zapobiega blokowaniu kół podczas gwałtownego hamowania. W nagłych wypadkach ta funkcja bezpieczeństwa pomaga zachować kontrolę nad samochodem. Ale czy wszystkie samochody mają ABS? Czytaj dalej, aby poznać historię i zasady działania układu ABS.
Historia układu ABS
Technologia ABS pojawiła się po raz pierwszy w latach 20. ubiegłego wieku, kiedy inżynierowie lotniczy szukali możliwości zastosowania w swoich samolotach automatycznego hamowania awaryjnego. ABS został zaprojektowany tak, aby zapobiegać blokowaniu kół samolotu podczas nagłego zwalniania.
W latach 50. technologia ta pojawiła się w motocyklach, a w latach 60. przeniosła się do wysokiej klasy samochodów. Dopiero w latach 90-tych ABS, wraz z systemami kontroli trakcji, stał się powszechną opcją w wielu modelach samochodów. W 2013 roku ABS został wprowadzony przez władze federalne i wszystkie nowe pojazdy osobowe musiały go posiadać.
Jak sprawdzić, czy Twój samochód ma ABS? Jeśli Twój samochód został wyprodukowany w roku modelowym 2013 lub później, to tak. Jeśli Twój samochód został wyprodukowany przed 2013 rokiem, sprawdź w instrukcji obsługi.
Jak działa układ ABS?
Układ ABS wykorzystuje szereg zaworów i pomp oraz czujników zamontowanych na każdym kole, aby kontrolować przyczepność opon i monitorować ciśnienie w układzie hamulcowym podczas gwałtownego hamowania. Oto przykład praktycznego zastosowania systemu ABS:
- Jedziesz dwupasmową drogą o umiarkowanym natężeniu ruchu z wystarczającą ilością miejsca między Tobą a samochodem przed Tobą.
- Nagle następuje zatrzymanie ruchu i jesteś zmuszony do gwałtownego hamowania. W samochodach bez układu ABS hamulce prawdopodobnie zablokowałyby się, co spowodowałoby utratę panowania nad pojazdem i mogłoby doprowadzić do wypadku.
- W przypadku układu ABS system automatycznie pompuje hamulce setki razy na sekundę, dopóki noga pozostaje na pedale hamulca.
- Zapobiega to poślizgowi i często prowadzi do pełnego i bezpiecznego zatrzymania pojazdu.
Zalety i wady układu ABS
Zadaniem układu ABS jest szybkie zatrzymanie pojazdu nie tylko na suchej nawierzchni, ale także na śliskiej, w tym oblodzonej. Samochody wyposażone w ABS mają niższe koszty ubezpieczenia i wyższą wartość przy odsprzedaży. Ubezpieczyciele doceniają te rozwiązania, a konsumenci cenią sobie tę technologię.
Z drugiej strony, ABS ma kilka wad. Na przykład, zwiększają one koszty nowego pojazdu i są drogie w utrzymaniu. Każdy czujnik kosztuje setki dolarów, aby naprawić, jeśli wypadnie z kalibracji. Inne wady to dłuższe hamowanie w pewnych okolicznościach. Ponadto, ostremu hamowaniu i aktywacji systemu ABS towarzyszy brzęk, który może spowodować, że kierowca zwolni hamulec zanim pojazd się zatrzyma.
Bezpieczeństwo Twoje i nasze
Układ ABS zapobiega wypadkom i ratuje życie. Jednak, podobnie jak inne technologie bezpieczeństwa w pojazdach, nie zastąpi on defensywnej i czujnej jazdy. Spróbuj aktywować swój układ ABS na pustym parkingu, aby przekonać się o jego działaniu i docenić jego skuteczność.
Sprawdź wszystkie produkty do układów hamulcowych dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat układów przeciwblokujących, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Pixabay.