Post

Zachowaj zimną krew: 5 wskazówek dotyczących jazdy po śniegu tej zimy

Nadeszła zima, a wraz z nią wiele niebezpiecznych warunków drogowych. W jednej chwili pewnie jedziesz drogą, a w następnej Twój pojazd uderza w płat czarnego lodu i wypada z drogi. Pozostanie w domu jest zalecane, gdy drogi nie są traktowane, ale jeśli musisz podróżować, postępuj zgodnie z tymi pięcioma wskazówkami dotyczącymi jazdy w śniegu:

1. Wciśnij pedał gazu

Drogi mogą wydawać się czyste, ale przezroczysty lód - znany również jako czarny lód - może być wszędzie, zwłaszcza na poboczach i skrzyżowaniach. Przyspieszając lub zwalniając, rób to świadomie. Nagły przypływ mocy może spowodować buksowanie kół, a gwałtowne hamowanie może spowodować poślizg. W okresie zimowym, zbliżając się do sygnalizacji świetlnej lub znaku stop, należy zawsze zostawić sobie więcej czasu na zatrzymanie się.

2. Zwiększ odstępy czasowe

Zaśnieżone drogi utrudniają zwalnianie, dlatego powinieneś zwiększyć odstęp między samochodem a pojazdem jadącym przed Tobą. Przy dobrej pogodzie większość państw zaleca stosowanie zasady dwóch sekund: Wybierz nieruchomy obiekt na poboczu drogi, taki jak znak lub wiadukt. Gdy samochód jadący przed Tobą dotrze do tego obiektu, odlicz dwie sekundy.

Twój samochód powinien minąć obiekt dopiero po upływie tych dwóch sekund. W przeciwnym razie będziesz zbyt blisko. Na zaśnieżonych drogach należy podwoić ten odstęp, aby umożliwić dostateczne zatrzymanie się lub wykonanie manewru awaryjnego.

Jeśli posiadasz samochód z napędem na cztery koła, pamiętaj, że nie będzie on radził sobie lepiej niż inne pojazdy, jeśli chodzi o zatrzymywanie się, więc powinieneś podjąć takie same środki ostrożności.

3. Wjeżdżaj na wzniesienia we właściwy sposób

Wjeżdżając na wzniesienie, rozpocznij wjazd z odpowiednią siłą i nie naciskaj pedału gazu. Nie zatrzymuj się, bo trudno będzie Ci utrzymać tempo. Po osiągnięciu szczytu wzniesienia zmniejsz prędkość i pozwól, aby samochód powoli zjechał na drugą stronę wzgórza. Pamiętaj, że każdy gwałtowny ruch kół na zaśnieżonej drodze może spowodować ich obracanie się.

4. Zachowaj kontrolę nad hamulcami

Większość nowoczesnych samochodów wyposażonych jest w system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS), który może zmniejszyć liczbę i dotkliwość wypadków. Od 2012 roku prawo federalne wymaga, aby nowe samochody były wyposażone w system elektronicznej kontroli stabilności, który działa w parze z ABS.

Jeśli Twój samochód zaczyna wpadać w poślizg, a jest wyposażony w ABS, naciśnij mocno pedał hamulca i trzymaj stopę w miejscu, próbując ominąć przeszkodę. W przypadku pojazdów bez układu ABS należy trzymać piętę na podłodze i mocno naciskać na hamulec za pomocą piłki.

5. Zatrzymuj się tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne

Sygnalizacja świetlna i znaki stopu wymagają całkowitego zatrzymania się, podobnie jak duży ruch uliczny. We wszystkich innych sytuacjach należy jednak unikać zatrzymywania się, jeśli to możliwe. Po zatrzymaniu się może być trudno ruszyć z miejsca, zwłaszcza jeśli śnieg jest głęboki, a Ty nie masz zimowych opon lub łańcuchów.

Przygotuj się na zimę

Powyższe wskazówki dotyczące jazdy po śniegu na niewiele się zdadzą, jeśli Twój samochód nie jest przygotowany do sezonu. Jeśli w Twojej okolicy często zdarzają się zaśnieżone drogi, opony zimowe lub łańcuchy śniegowe to dobra inwestycja. Zanim wyruszysz w drogę, Twój samochód powinien być w jak najlepszym stanie technicznym.

Sprawdź wszystkie produkty związane z ochroną wzroku i bezpieczeństwem dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat wskazówek dotyczących jazdy po śniegu, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikimedia Commons.