Post

Rodzaje kół samochodowych

Przez większość czasu nie przywiązuje się dużej wagi do tego, jak wyglądają nasze koła samochodowe, ani do ich rodzaju. Koła i opony samochodowe, jako podstawowy kontakt z nawierzchnią, mają największe znaczenie, ponieważ pomagają utrzymać przyczepność, zapewniając stabilność dla bezpiecznej i płynnej jazdy.

Twoje koła to coś więcej niż tylko wygląd samochodu. Aby prawidłowo ustawić swój cel, dobrać odpowiedni typ koła do swojego pojazdu, musisz być świadomy różnych typów kół, wybierając w ten sposób ten, który najlepiej pasuje do Twojego samochodu i stylu jazdy.

Ile jest rodzajów kół?

Koła dość często wydają się być najprostszymi elementami składowymi w produkcji samochodu (niezależnie od tego, czy jest to samochód, ciężarówka czy autobus) - tak nie jest. Koła, które widzimy dzisiaj, jak się toczą, nie są takie od początku. Przez lata producenci na całym świecie badali i badali wiele technik i procesów produkcyjnych w celu poprawy ich ogólnej jakości i wydajności.

Kilka różnych typów kół różni się w zależności od ich podstawowej wytrzymałości, składu i wpływu na wydajność paliwa. Przeanalizujmy te różne typy kół, o których mowa poniżej.

Koła stalowe

Felgi stalowe, określane w popularnej terminologii entuzjastów samochodów jako "Steelies", są standardowym typem koła.

Koła te są obecne od czasu, gdy pierwsze samochody wyjechały na drogę. Na przestrzeni lat, te stalowe koła podjęły kilka zmian w swojej formie i konstrukcji. W ich projektowaniu nie ma artystycznego rozmachu, ponieważ cała blacha jest przygotowywana do kształtu wymaganego dla felgi poprzez wyciskanie różnych części koła, a następnie spawanie ich razem.

Najczęstszymi wadami kół stalowych są ich ciężka konstrukcja i kiepska konstrukcja, do której kilku producentów stosuje pokrywy kół.

Koła stopowe

Felgi aluminiowe są nowoczesną wersją, w której stopiony stop lekkich materiałów jest wlewany do form wstępnych w celu uzyskania kół o innej konstrukcji. Są one lżejsze i mocniejsze od konwencjonalnych typów stali. Materiały takie jak magnez, nikiel czy tytan są w większości stopione z aluminium, które ma wysoki stosunek wytrzymałości do wagi. Lżejsze koła zmniejszają całkowitą wagę pojazdu, co sprawia, że jest on paliwooszczędny.

Koła aluminiowe stanowią szczególną cechę kilku nowoczesnych pojazdów, zwłaszcza tych luksusowych. Te aluminiowe koła są obecnie częścią kilku hatchbacków, które na przestrzeni lat rozwinęły się w kilku spektakularnych formach.

Koła z powłoką chromową

Są to modne wersje drogich kół, w których miedź, nikiel i chrom są stosowane jako powłoka na istniejącym typie koła. Warstwy te działają jako ochrona przed korozją i zapewniają lustrzane wykończenie.

W zależności od rodzaju procesu produkcji kół, są one dalej klasyfikowane w następujący sposób:

Koła żeliwne a koła kute

W maskowanie kół odlewanych wlewa się pojedynczy blok stopionego metalu do formy, która stopniowo przybiera kształt koła.

Koła kute są mocniejszą, lżejszą wersją typu odlewanego. Wykonane są one z litego bloku aluminium kęsowego, który jest najpierw formowany w formę koła. Następnie dodawany jest znaczny nacisk w celu zwiększenia jego wytrzymałości, po czym następuje finalny projekt po jego zakończeniu.

Koła jedno- i wieloczęściowe

Koła odlewane nazywane są również kołami jednoczęściowymi, wykonane są z jednego kawałka metalu poprzez kucie lub odlewanie. Kółka wieloczęściowe będą miały dwie lub więcej części. Dla kół 2-częściowych, część środkowa łączy się z zewnętrznym korpusem koła. Trzyczęściowe kółko wykorzystuje tę samą podstawową ideę, ale do beczki dołącza się wewnętrzną i zewnętrzną część, która jest uszczelniona w celu zapewnienia hermetyczności.

Jaki jest najlepszy typ kółka?

Felgi samochodowe w kołach mogą być jednym z ważnych czynników decydujących o tym, jak gładka będzie jazda. Podczas gdy stalowe felgi są uważane za cięższą, zrównoważoną i tańszą opcję, chromowane lub stopowe felgi są najczęściej preferowane ze względu na ich lżejszy i modny wygląd. Przy porównywaniu felg aluminiowych i stalowych uwzględnionych zostanie kilka czynników, w tym wytrzymałość, wygląd i cena.