Post

Zwiedzamy Warszawę

Warszawa

Warszawa jest nie tylko stolicą Polski, ale też jej największym miastem, w którym dzieją się wydarzenia polityczne, gospodarcze i kulturalne. W jej herbie jest Syrenka. Historia miasta jest niesamowita, a oferta kulturalna różnorodna.

Poniżej najciekawsze miejsca w Warszawie:

Pałac Kultury i Nauki

To najwyższy budynek w Polsce - ma 237 metrów.

To „prezent” od narodu radzieckiego. Użytkowany od 1955 roku. Zaprojektował go Lew Rudniew - radziecki architekt. Łączy w sobie socrealizm i polski historyzm. Teraz mieszczą się tam kina, teatry, firmy, instytucje naukowe i wiele innych.

Odbywa się tam wiele wystaw, targów i konferencji, m.in. Międzynarodowe Targi Książki. Tutaj znajdziemy Muzeum Techniki oraz Muzeum Ewolucji PAN.

Centrum Nauki Kopernik

Jedno z największych tego typu centrów w Europie. Znajduje się tu sześć galerii i ponad 450 eksponatów, a nauka miesza się z emocjami.

Każda osoba może tutaj poczuć się jak odkrywca albo naukowiec, ponieważ dostępne są różnorodne sprzęty i pracownie, m.in. robotyczna, fizyczna czy chemiczna. Na zewnątrz jest Park Odkrywców. Są w nim zarówno artystyczne eksponaty z efektami dźwiękowymi, jak i letnia scena oraz plenerowa galeria.

Od 2011 roku można przyjść również do nowoczesnego Planetarium, które ma nawet swoje studio do produkcji pokazów filmowych.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Działa od 2004 roku. Zapoznamy się tam z historią Powstania Warszawskiego. Jest tam prowadzona działalność badawcza, naukowa oraz edukacyjna. Pochylono się również nad historią Polskiego Państwa Podziemnego. To miejsce jest uhonorowaniem wszystkich ludzi, którzy walczyli o niepodległą Polskę i oddawali życie za swój kraj i jego stolicę. Kolejne pokolenia mogą teraz lepiej rozumieć wydarzenia Powstania oraz ich sens.

Dowiadujemy się, jak wyglądała codzienność Warszawiaków w trakcie okupacji oraz jak prowadzili oni walkę z okupantem. Wszystko przedstawione jest w kontekście międzynarodowej sytuacji, późniejszych komunistycznych represji oraz tego, co się działo z powstańcami w czasach PRL.

Młodzież chętnie odwiedza muzeum, ponieważ są tu obecne nowoczesne techniki audiowizualne. Takie hasła jak patriotyzm i historia mogą zostać przedstawione w sposób atrakcyjny nawet dla młodszych odbiorców.

W Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się ponad 30 tys. eksponatów. W ciągu dziesięciu lat od otwarcia, przybyło tu ponad 4,6 miliona osób chcących poznać historię powstania.