Post

Protokół z wypadku samochodowego: procedury

W razie wypadku drogowego warto mieć przy sobie dane dotyczące wymiany walut. Zgłoszenie wypadku na policji i w towarzystwie ubezpieczeniowym jest obowiązkowe.

Kiedy należy sporządzić protokół powypadkowy?

Nie mają Państwo obowiązku natychmiastowego zgłaszania wypadku na policję, jeżeli na miejscu zdarzenia nie były potrzebne służby ratunkowe. Należy jednak zgłosić wypadek na policję w ciągu 24 godzin

, jeśli na miejscu zdarzenia nie doszło do wymiany danych kontaktowych z drugą stroną wypadku. Niedopełnienie tego obowiązku jest przestępstwem i może prowadzić do kary grzywny w wysokości do £5,000 lub nawet kary więzienia.

Mogą Państwo również zadzwonić pod numer 101, który jest numerem alarmowym policji, aby dokonać zgłoszenia.

Należy również powiadomić firmę ubezpieczeniową. Nawet jeśli nie zamierzają Państwo dochodzić roszczeń od swojego ubezpieczyciela, muszą Państwo poinformować go o wypadku. Ramy czasowe tego obowiązku mogą się różnić w zależności od ubezpieczyciela, ale w razie wątpliwości należy to zrobić jak najszybciej. Jeśli nie zastosujesz się do tego, może to spowodować unieważnienie Twojej polisy.

Jak sporządzić protokół powypadkowy?

W Wielkiej Brytanii nie ma oficjalnego formularza zgłoszenia wypadku, jak ma to miejsce w krajach Unii Europejskiej. Na miejscu zdarzenia należy jednak wymienić następujące dane:

  • Imię i nazwisko, adres i dane kontaktowe
  • Nazwisko i adres właściciela pojazdu, jeśli należy on do kogoś innego
  • Numer rejestracyjny pojazdu
  • Dane ubezpieczeniowe, jeśli ktoś został ranny. Nawet jeśli ktoś nie ma widocznych obrażeń, opłaca się podać dane ubezpieczeniowe na wypadek, gdyby dana osoba doznała niewidocznych w danej chwili obrażeń.

Ponadto, warto zanotować godzinę i datę zdarzenia, warunki drogowe i pogodowe oraz dane kontaktowe świadków. Jeśli posiadają Państwo telefon komórkowy, warto zrobić zdjęcia ewentualnych szkód i miejsca wypadku.

Zgłoszenie wypadku drogowego online

Wypadek drogowy można również zgłosić online za pośrednictwem Metropolitan Police. Sekcja online "Zgłoś zdarzenie drogowe"

daje Ci możliwość wyszukania na interaktywnej mapie dokładnej lokalizacji i poprowadzi Cię przez różne pytania. W zależności od udzielonych odpowiedzi strona poinformuje Państwa, czy są Państwo prawnie zobowiązani do zgłoszenia zdarzenia, czy też nie.

Więcej na: http://filipekauto.pl