Post

Przenośniki łańcuchowe w górnictwie. Jak to działa?

W przemyśle wydobywczym do transportowania dużych ilości sypkich materiałów stałych wykorzystywane są różne typy systemów transportowych. Zarówno w kopalniach podziemnych, jak i górnictwie odkrywkowym, można znaleźć zastosowania różnorodnych urządzeń transportowych i przenośników. Często wykorzystywanym urządzeniem do transportu i przeładunku surowca o szerokim sortowaniu lub dużych objętościach (np. węgla, drewna lub odpadów) w obiektach energetycznych, kopalniach czy elektrowniach węglowych jest przenośnik łańcuchowy.

Przenośnik łańcuchowy: budowa

Zasada działania przenośnika łańcuchowego jest dość prosta: opiera się na ruchu łańcucha wokół bębnów prowadzących i napinających. Podczas tego ruchu pojemniki na łańcuchach przesuwają ładunek. Ruch ładunku w łańcuchach przenośników rolkowych jest możliwy zarówno z górnej, jak i z dolnej gałęzi roboczej. W przeciwieństwie do przenośnika ślimakowego łańcuch ma znacznie bardziej złożoną konstrukcję, reprezentowaną przez kilka głównych węzłów:

 1. Obwód - jego ogniwa są kilku typów: spawane, kute lub zmontowane (podobnie jak łańcuch rowerowy).
 2. Napęd - rama z wałem napędowym i zamocowanym do niej kołem zębatym. W rzeczywistości mieści również napęd (silnik elektryczny) i skrzynię biegów, przenosząc ruch na wał.
 3. Naprężenie - koniec ramy po przeciwnej stronie do jazdy. Wał napędzany i przekładnia są zabezpieczone w specjalnym wsporniku. Im większa odległość między wałem napędzanym a wałem napędowym, tym większe będzie napięcie łańcucha.
 4. Sekcja pośrednia - znajduje się pomiędzy napędem a naprężeniem. Jeśli długość łańcucha jest bardzo duża, zwykle znajdują się tutaj pasywne wały wsporne.

Wykorzystanie przenośników łańcuchowych w górnictwie

Przenośnik łańcuchowy wykorzystywany jest w górnictwie głównie jako urządzenie transportujące wydobywany materiał. Podczas pierwszego procesu urabiania ścian w kopalniach materiał jest wydobywany za pomocą obrotowego kombajnu, tnącego urobek rotacyjnie, podczas gdy strop podparty jest specjalistycznymi klinami hydraulicznymi. Następnie wydobywany materiał wpada do przenośnika łańcuchowego, a kombajn w dalszym ciągu przecina materiał, przesuwając się w jednym kierunku. Przenośnik łańcuchowy pełni funkcję przenoszenia i transportowania materiału. Może być również stosowany w innych systemach, takich jak ciągnik górniczy i łamacz podajnika. W górnictwie wykorzystuje się przenośnik łańcuchowy w kilku głównych typach:

 1. Poziomy - służy do przemieszczania ładunków masowych lub półpłynnych, w tym struktur bryłowych lub drobno rozproszonych. W tym drugim przypadku nadają się do stosowania ze specjalnymi pojemnikami chronionymi przed kurzem.
 2. Pionowy - służy do przenoszenia materiałów lub pojedynczych ładunków między różnymi poziomami ściśle w pionie lub pod określonym kątem. Taśmy przenośnikowe łańcuchowe są szczególnie efektywne, ponieważ zajmują niewielką powierzchnię, zapewniając jednocześnie nieprzerwaną dostawę ładunku.
 3. Pochylony - transportuje ładunek pod pewnym kątem; aby zabezpieczyć ładunek przed upadkiem, są wyposażone w specjalne boki ochronne.

przenośnik łańcuchowy w górnictwie

Przenośnik łańcuchowy i jego zalety

Pomimo znacznej wagi i konieczności ciągłej konserwacji, przenośnik łańcuchowy ma szereg niezaprzeczalnych zalet:

 1. Wysoka trwałość - pozwala to na przeniesienie wysokiego momentu obrotowego w celu zapewnienia wysokiej wydajności urządzenia.
 2. Różnorodność konstrukcji - przenośnik łańcuchowy występuje w wielu rozmiarach i wydajnościach urządzeń przenośnikowych o dowolnym przeznaczeniu.
 3. Możliwość bezpiecznego przemieszczania towarów groźnych dla życia człowieka - w przenośnikach łańcuchowych możliwe jest przeciąganie materiałów pylących i szkodliwych bez zagrożenia dla zdrowia ludzi.
 4. Odporność na obciążenia - przenośnik łańcuchowy zaprojektowany jest tak, aby wytrzymać znaczne obciążenia mechaniczne i temperaturowe.

Ze względu na cały zestaw cennych właściwości przenośnik łańcuchowy ma szeroki zakres zastosowania. Wykorzystywany jest także w hutnictwie, przedsiębiorstwach budowlanych, rolniczych, przedsiębiorstwach spożywczych, a także w zakładach inżynieryjnych o różnym profilu. Sprawdź ofertę przenośników łańcuchowych na janus.com.pl.