Post

Technologie samochodowe przyszłości, które świat chce widzieć

Przejedźmy się i przyjrzyjmy się 7 przyszłym technologiom samochodowym.

1. Samochody bez kierowcy

Podczas gdy zautomatyzowana jazda została w dużym stopniu zwiększona, samochody bez kierowcy to zdecydowanie przyszłość. Pascal Brier, wiceprezes grupy Altran, rzucił światło na tę automatyzację - "Ten rozwój będzie przebiegał etapami: zaczynamy bez nóg, a potem bez rąk i w końcu bez oczu". Widzieliśmy już, jak możemy ustawić określoną prędkość i dać odpocząć naszym stopom. Ale przyszłość to stuprocentowa autonomia, w której wiele kamer, czujników i laserów zastąpi ludzkie oczy, aby odtworzyć trójwymiarowe środowisko, które pojazd może analizować i działać. Oczekuje się, że samochody będą w stanie wyczuć warunki ruchu drogowego, a niedawne badania wykazały, że 93% wypadków samochodowych ma miejsce z powodu błędu człowieka, więc samochody bez kierowców z pewnością będą ratować życie.

2. Inteligentne połączenie

Doświadczamy, jak technologia przerosła nasze oczekiwania głównie dzięki naszym smartfonom. Teraz ma to również wpływ na samochody. Przyszłość będzie obejmowała pełną integrację Twojego samochodu i smartfona. Być może będziesz mógł odbierać połączenia i otwierać aplikacje za pomocą poleceń głosowych lub przycisków na kierownicy. Nie wierzysz nam? Honda już zintegrowała Apple's Siri Eyes Free z ich nadchodzącymi modelami samochodów. Więc teraz, Siri będzie również twoim towarzyszem jazdy. Inną rzeczą, którą technologia weźmie z telefonów i doda do samochodów, jest możliwość uruchamiania aplikacji. Przyszłe samochody będą mogły znaleźć Ci najbliższą restaurację i inne lokalne informacje.

3. Samochody napędzane wodorem

Powody środowiskowe sprawiły, że przemysł automatyki znalazł alternatywę dla silników spalinowych. Samochody elektryczne były częścią tego samego pomysłu, ale nie dały się dobrze dogonić. Hugo Spowers, pierwszy producent samochodów napędzanych wodorem, wynalazł The Rasa, który z łatwością może konkurować jako najbardziej ekologiczny samochód na świecie. Dlaczego tak jest? Ogniwo paliwowe jest uzupełniane przez niezwykle szybko ładujące się akumulatory, a regeneracyjny układ hamulcowy przechwytuje większość energii marnowanej podczas hamowania, wkładając ją z powrotem do superkondensatorów. Jego krytyka samochodów akumulatorowych jest prosta - że są one za ciężkie. Możemy więc być pewni, że przyszłość powinna być lekka i przyjazna dla środowiska, jeśli Spowers dostanie tę moc.

4. Rozszerzona rzeczywistość na przedniej szybie

Zwykle używamy naszych telefonów do nawigacji, a to rozprasza uwagę podczas jazdy. Co by było, gdyby przednia szyba dawała wskazówki? Aplikacja o nazwie Hudway już to zainicjowała i za pomocą smartfona wyświetla na przedniej szybie wskazówki, informacje o podróży i przydatne widgety do jazdy w minimalistycznym projekcie. Teraz nie musisz w ogóle patrzeć z dala od drogi. Ale teraz obowiązuje ograniczenie dotyczące dni, w których światło jest zbyt jasne lub w złych warunkach pogodowych, aby zapewnić widoczność na ekranie. Jesteśmy pewni, że w przyszłości technologia ta będzie wykorzystywana w optymalny sposób.

5. Dostęp biometryczny

Większa wygoda jest tym, do czego zawsze dąży ta technologia. Już teraz mamy dostęp do naszych smartfonów i drzwi poprzez dostęp biometryczny. Już niedługo pozbędziemy się kluczyków samochodowych i odpowiedzialności za ich bezpieczne przechowywanie. Największe marki samochodowe, takie jak Mercedes Benz, Ford, BMW i Volkswagen już teraz badają tę technologię i starają się wprowadzać ją do swoich produktów w innowacyjny sposób. Nie ograniczy się to tylko do odcisków palców, ale obejmie także rozpoznawanie twarzy/irysów i weryfikację głosu. Dzięki temu dostęp do pojazdu będzie z pewnością wygodniejszy i bezpieczniejszy.

6. Monitorowanie zdrowia

Bezpieczeństwo kierowcy jest sprawą najwyższej wagi i przyszłe samochody będą się tym zajmować. Ford przejął inicjatywę i zainstalował technologię w niektórych swoich nowych samochodach, w których zainstalowano monitory EKG w foteliku samochodowym, aby kontrolować pracę serca. Ta innowacja wymaga nieco więcej badań, ale otworzy nowe drzwi związane z bezpieczeństwem samochodowym. Przyszłe samochody zdecydowanie wydają się być bezpieczniejszym miejscem dla kierowcy.

7. Panele z możliwością rekonfiguracji

Jest to najbardziej oczekiwana innowacja przyszłości, na którą z niecierpliwością czekają fani samochodów. Nadwozia samochodów wkrótce doświadczą ogromnej transformacji. Nowe, lekkie panele nadwozia mogą chować dach i szyby boczne w dolnych panelach nadwozia, co pozwala na zmianę wyglądu i przestrzeni samochodu. Badane są różne koncepcje wykorzystujące tę technologię, co pod pewnymi względami spowoduje zatarcie granicy pomiędzy kompaktowymi samochodami miejskimi, rodzinnymi sedanami i SUV-ami. Mówiono o innej technologii, w której akumulator będzie ukryty w panelach, co pozwoli zaoszczędzić miejsce i paliwo. Spodziewajcie się, że w przyszłych samochodach będzie dużo zabawy z panelami. Było to kilka spektakularnych rewolucji, które unowocześnią scenariusz jazdy w następnej dekadzie. Jest jedna rzecz, której możemy być pewni - to zniknięcie samochodów napędzanych silnikami spalinowymi, ponieważ każda innowacja próbuje to złamać. Nastąpi również zmiana w transporcie publicznym i wtedy też zaczną się prawdziwe zmiany. Oczekuje się, że projekty samochodów będą w mniejszym stopniu koncentrować się na jeździe po otwartych drogach, a w większym na bezpieczeństwie i wygodzie. Tak więc, uważaj na wszystkie nowe technologie samochodowe, które są modernizowane z każdym modelem, podczas gdy Ty dbasz o swój samochód, który zawsze był u Twojego boku.