Post

Co to są opony 4x4?

 

Różnica pomiędzy oponami standardowymi a oponami 4x4, mimo że stopniowo staje się "normą" dla wielu kierowców, nadal pozostaje tajemnicą dla mas.

Najistotniejszą różnicą pomiędzy oponami 4x4 a standardowymi jest ich przeznaczenie i wszechstronność. Standardowe opony samochodowe

zostały zaprojektowane z myślą o asfaltowych drogach, które widzimy na co dzień, zapewniając trakcję. Opony 4x4 różnią się od zwykłych opon tym, że ich konstrukcja jest przystosowana do jazdy w warunkach terenowych, takich jak śnieg, trawa, brud i błoto.

Uzyskaj ofertę na wymianę opon

Różnice między oponami zwykłymi a 4x4

Widoczne różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami opon są często subtelne, jednak przy drobnej obserwacji widać, że to właśnie różny bieżnik zmienia przeznaczenie opon. Obserwując oponę 4x4

można zauważyć, że bieżnik jest głębszy i zawiera większe odstępy pomiędzy nim niż w przypadku opony standardowej. Taka konstrukcja pomaga utrzymać trakcję w wyżej wymienionych niekorzystnych warunkach, zapewniając wystarczającą ilość gumy w kontakcie z podłożem.

Niezależnie od tych zalet, podczas użytkowania opon 4x4 na drodze, kierowcy szybko zauważą, że opony zużywają się znacznie szybciej niż opony standardowe. Jest to spowodowane zwiększonymi oporami toczenia, które z kolei powodują większe tarcie gumy. Dodatkowo, przy tak dużej przyczepności do nawierzchni, opony 4x4 znacznie spowalniają pojazd, co przekłada się na większe zużycie paliwa.

Gdyby standardowe opony znalazły się na błotnistych nawierzchniach, które opony 4x4 doskonale pokonują, szybko zapchałyby się błotem i straciłyby przyczepność do podłoża. Brak trakcji spowodowałby obracanie się opony bez możliwości ruchu do przodu i do tyłu. Taki scenariusz można często zaobserwować, gdy samochód używający standardowych opon drogowych utknie w błocie, a jego koła będą się bezskutecznie obracać.

Rodzaje opon 4x4

Opony określane mianem opon 4x4 to tak naprawdę opony terenowe

4x4, czyli jeden z wielu rodzajów opon 4x4. Do głównych typów należą opony terenowe 4x4, opony drogowe 4x4 oraz opony terenowe 4x4. Chociaż łatwo jest zrozumieć różnice w nazwach, to nie zawsze zauważa się fizyczne różnice i rezultaty. Opony 4x4 on-road wytrzymują dłużej na drogach i zazwyczaj mają nieco większą głębokość bieżnika niż zwykłe opony, ponieważ producenci zakładają, że będą one w pewnym stopniu wykorzystywane w terenie.

Opony terenowe 4x4 są przeznaczone zarówno do jazdy w terenie, jak i na szosie, choć nie są tak wyspecjalizowane jak jedne z nich. Wystarczające do jazdy w terenie i na szosie, zapewniają idealną równowagę między tymi dwoma rodzajami jazdy.

Więcej na: http://filipekauto.pl