Post

Wymiana akumulatorów samochodowych

Wymiana akumulatorów samochodowych

17 marca 2015, 15:45 bateria

Jeśli sprawdzisz swój akumulator i stwierdzisz, że nie działa on tak jak powinien, będziesz musiał go wymienić. Nie jest to tak duże zadanie jak się wydaje i zdecydowanie można to zrobić samemu, pod warunkiem, że jest się bardzo ostrożnym. Niesprawne akumulatory mogą być bardzo niebezpieczne z wielu różnych powodów. Kwas wewnątrz nich jest niezwykle żrący i jeśli są jakieś wycieki może zrobić wiele szkód. Elektryczność sama w sobie jest bardzo silna i jeśli podłączyć niewłaściwe przewody do niewłaściwych punktów połączeń, a następnie może skończyć się poważnie raniąc siebie lub poważnie uszkodzić pojazd....

Uzyskaj ofertę na wymianę akumulatora

Jak wymienić akumulator samochodowy?

 1. Po pierwsze, upewnij się, że zaparkowałeś na równej powierzchni w miejscu, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca, abyś mógł uzyskać pełny dostęp do maski i silnika. Niektóre samochody automatycznie blokują drzwi w momencie rozpoczęcia wymiany akumulatora (układ elektryczny zastępuje centralny zamek), dlatego kluczyki należy trzymać poza pojazdem.
 2. Załóż okulary ochronne i grube rękawice. Kwas akumulatorowy jest silnie żrący i może spowodować trwałe uszkodzenia w przypadku kontaktu z oczami lub skórą.
 3. Przed odłączeniem czegokolwiek upewnij się, że posiadasz wszystkie kody bezpieczeństwa do elektrycznych komponentów samochodu. Radia, nawigacje satelitarne itp. prawdopodobnie poproszą o wprowadzenie kodu po wymianie akumulatora i nie będzie można korzystać z żadnej z tych funkcji, dopóki nie wprowadzi się prawidłowego numeru. Warto sprawdzić instrukcję obsługi samochodu przed wymianą akumulatora, aby wiedzieć, które ustawienia będą wymagały zresetowania po włożeniu nowego akumulatora.
 4. Otwórz maskę i zabezpiecz pokrywę na miejscu.
 5. Znajdź akumulator, nie powinno być trudno go zlokalizować. Większość z nich znajduje się obok silnika, ale w niektórych markach i modelach samochodów można je znaleźć w bagażniku lub pod jednym z siedzeń.
 6. Jeśli trudno jest odróżnić przewody łączące akumulator od siebie, to przed ich odłączeniem należy oznaczyć je jako dodatnie i ujemne. Ponowne podłączenie przewodów w niewłaściwej kolejności może poważnie uszkodzić instalację elektryczną.
 7. Odłącz przewód ujemny, upewniając się, że zacisk nie styka się z żadnymi metalowymi częściami silnika.
 8. To samo zrobić z przewodem dodatnim.
 9. W różnych samochodach akumulatory są mocowane w różny sposób. Odkręć wszystkie klipsy lub śruby mocujące akumulator, pamiętając, aby zachować wszystkie usunięte elementy na wypadek, gdyby nowy akumulator nie posiadał nowych klipsów lub śrub.
 10. Ostrożnie wyjmij akumulator z pojazdu. Ostrzegamy, że akumulatory są dość ciężkie i mogą być niewygodnie ułożone, więc może być potrzebna druga para rąk do pomocy w ich bezpiecznym wyjęciu.
 11. Przygotuj nowy akumulator poprzez usunięcie wszelkich opakowań i osłon. Sprawdź, czy akumulator, który zamierzasz włożyć, jest właściwym modelem dla danego samochodu.
 12. Przykręcić lub przypiąć akumulator z powrotem na miejsce.
 13. Podłączyć najpierw przewód dodatni, zwracając uwagę na to, aby był on dobrze zamocowany na swoim miejscu i aby przewód nie przeszkadzał w niczym innym. Zacisk powinien znajdować się tak blisko podstawy słupka na biegunie dodatnim, jak to tylko możliwe.
 14. Następnie należy ponownie podłączyć przewód ujemny, zwracając uwagę na to, aby był on pewnie zamocowany na swoim miejscu i aby nie przeszkadzał w niczym innym. Ponownie, zacisk powinien znajdować się jak najbliżej podstawy słupka na zacisku ujemnym.
 15. Należy sprawdzić, czy nie ma poluzowanych śrub, odstających kabli lub opakowań.
 16. Można uruchomić samochód. Jeśli wymiana przebiegła pomyślnie, silnik zostanie uruchomiony, a na desce rozdzielczej nie będą się pojawiać żadne lampki ostrzegawcze.
 17. Wprowadź wszystkie kody bezpieczeństwa, aby ponownie uruchomić urządzenia elektryczne i gotowe!

Jeśli samochód nie uruchamia się, to jest duża szansa, że zrobiłeś coś trochę źle. Nie próbuj naprawiać problemu samodzielnie, chyba że jesteś w 100% pewien, co to za problem. Możesz zrujnować cały układ elektryczny

pojazdu, co będzie znacznie większym zadaniem do wykonania.

Punkty do rozważenia

Upewnij się, że jesteś zaparkowany na płaskiej powierzchni, aby poziom kwasu akumulatorowego był równy. Nie zapomnij o założeniu rękawic i okularów ochronnych, aby kwas nie miał kontaktu ze skórą. Zawsze, gdy pracujesz z prądem pod napięciem, musisz zachować szczególną ostrożność, aby nie doprowadzić do zwarcia instalacji i nie porazić się prądem. Jeśli kiedykolwiek będziesz miał wątpliwości podczas wymiany akumulatora

, oddaj swój pojazd do warsztatu i poproś profesjonalistę, aby dokończył pracę za Ciebie, bezpiecznie i zgodnie z wysokim standardem.

Uzyskaj ofertę na Akumulator samochodowy

Wszystko o akumulatorach

 • Wymiana lub ładowanie akumulatora samochodowego
 • Jak uruchomić samochód
 • Jak sprawdzić akumulator samochodowy
 • Wymiana akumulatora samochodowego
 • Jak naładować akumulator samochodowy
 • Gdzie można dostać tanie akumulatory samochodowe
 • Informacje o akumulatorach samochodowych Bosch
 • Informacje o akumulatorach samochodowych Exide
 • Informacje o akumulatorach samochodowych Energizer