Post

Serwisuj swój samochód przed wakacjami

Czy w tym roku wybierasz się na wakacje samochodem? Jeśli tak, mamy dla Ciebie małą listę kontrolną, z której możesz skorzystać - kilka punktów, przez które możesz przejść przed wyruszeniem w drogę.

Serwis

Jeśli jedziesz na długą trasę, sprawdź, czy Twój pojazd nie wymaga przeglądu lub czy nie nadszedł czas na wymianę paska rozrządu.

Uzyskaj ofertę na usługi serwisowe

Klimatyzacja i kontrola klimatu

Dobrym pomysłem może być sprawdzenie lub uzupełnienie płynu chłodzącego, abyś był gotowy na letnie upały, zwłaszcza jeśli od ostatniego uzupełnienia upłynęło trochę czasu.

Hamulce

Im bardziej obciążony jest samochód, tym ważniejsze jest, aby hamulce

były sprawne. Jeśli Twoje hamulce są "ospałe", powinieneś je sprawdzić.

Opony

Czy bieżnik opon jest wystarczający

dla planowanej podróży? Jeśli bieżnik wynosi mniej niż 3 mm lub opony są popękane, oznacza to, że należy je wymienić.

Amortyzatory i zawieszenie

W przypadku długich podróży, gdy samochód jest pełen ludzi i bagażu, warto przed wyjazdem sprawdzić amortyzatory i zawieszenie

.

Kamizelka odblaskowa dla każdego w samochodzie

Jeśli wybierasz się tego lata za granicę, niektóre kraje UE wymagają od kierowców posiadania przy sobie kamizelki odblaskowej (EN 471 klasa 2), podczas gdy inne kraje UE wymagają tego od wszystkich pasażerów. Przed wyruszeniem w drogę należy to sprawdzić.

Trójkąt ostrzegawczy

We Francji i Niemczech posiadanie trójkąta ostrzegawczego w samochodzie jest obowiązkowe, więc sprawdź, czy działa. W niektórych krajach, jeśli holujesz kampera lub przyczepę, musisz mieć dwa, a w Turcji musisz mieć dwa trójkąty ostrzegawcze niezależnie od tego.

Gaśnica

Niektóre kraje wymagają, abyś miał przy sobie gaśnicę. Należą do nich Turcja, Grecja i Bułgaria.

Apteczka pierwszej pomocy

W wielu krajach obowiązkowe jest również posiadanie przy sobie apteczki pierwszej pomocy. Uzupełnienie jej przed podróżą za granicę może być wymogiem prawnym w zależności od miejsca, do którego się wybierasz, ale jeśli nic innego się nie stanie, może okazać się bardzo przydatne podczas podróży.

Naklejki

Jeśli wjeżdżasz do dużych niemieckich miast, które posiadają strefy ekologiczne, musisz posiadać "Umweltplakette" (naklejkę ekologiczną) lub "Feinstaubplakette" (naklejkę na cząstki stałe). Ponadto pamiętaj, aby zawsze sprawdzić przed wyjazdem, czy potrzebujesz naklejek na autostrady i naklejek ekologicznych dla krajów, przez które jedziesz.

Pomoc drogowa

W nagłych wypadkach dobrze jest mieć zapewnioną pomoc drogową przed wyruszeniem w drogę, w przeciwnym razie awaria za granicą może spowodować wiele niepotrzebnych wydatków. Warto sprawdzić:

  • Czy masz już wykupioną pomoc drogową w ramach ubezpieczenia?
  • Jeśli nie - lub jeśli umowa obejmuje tylko awarię mechaniczną - sprawdź rynek pomocy drogowej.
  • Wybierz odpowiedni dla siebie pakiet. Istnieją pakiety podstawowe, które zapewniają pomoc drogową tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Istnieją również pakiety, które umożliwiają korzystanie z pomocy drogowej w całej Europie i transport samochodu do wybranego warsztatu.

Get quotes for Service

Wszystko o serwisowaniu i przeglądach samochodowych

  • Już dziś poddaj swój samochód kontroli przez profesjonalistę>.
  • Czego powinienem się spodziewać, kiedy oddam samochód do przeglądu?
  • Dlaczego ważne jest, aby serwisować swój samochód?
  • Co powinno być zawarte w przeglądzie Twojego samochodu?
  • Co należy zrobić przed oddaniem samochodu do serwisu?
  • Wskazówki, dzięki którym paliwo starcza na dłużej
  • Jak chronić swój samochód przed letnimi upałami