Post

Felgi stalowe w porównaniu z alufelgami do pakietów opon zimowych

Tak więc, przeprowadziliście Państwo swoje badania i zdecydowaliście się na zakup zestawu dedykowanych opon zimowych/śniegowych montowanych na kołach, powszechnie nazywanych pakietem opon zimowych i kół. Wspaniała decyzja! Opony zimowe na śnieg mają znacznie lepsze właściwości trakcyjne w warunkach zimowych, co skutkuje skróceniem drogi hamowania i większą pewnością jazdy w zimie. Korzystając z opon zimowych, przyczyniasz się do tego, że drogi stają się bezpieczniejsze. Ponadto, zamontowanie opon zimowych na oddzielnym zestawie kół sprawia, że ich wymiana jest wygodniejsza, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze dzięki wyeliminowaniu dojazdu do sklepu z oponami lub mechanika.   

Pierwszym krokiem w składaniu pakietu opon zimowych i kół jest wybór opon zimowych. Jeśli potrzebujesz pomocy przy podejmowaniu decyzji, które opony kupić, napisałem wiele blogów dotyczących moich doświadczeń z oponami zimowymi/ śnieżnymi. Pomocny w podjęciu decyzji może okazać się mój niedawny blog "Przystępne cenowo zimowe opony śniegowe bez ogumienia". Następnie trzeba będzie wybrać koła, na których będą montowane opony zimowe. Dla większości pojazdów istnieją dwa główne typy felg, które są używane w zimie: felgi stalowe i felgi ze stopów aluminium.  

Koło stalowe       

Koła stalowe są w zasadzie tym, co brzmią: wytłaczane koło ze stali, które jest zwykle malowane na czarno. Chociaż nie są one zbyt stylowe bez osłon kół, są zazwyczaj tańsze niż koła ze stopu aluminium. Felgi aluminiowe stosowane w pakietach zimowych wykonane są z lekkiego (ale mocnego) stopu aluminium. Są one produkowane poprzez wlewanie roztopionego metalu do formy, a nie tłoczenie lub kucie. Gotowe felgi są następnie malowane na kolor (zwykle w odcieniu srebrnym), a następnie nakładana jest trwała bezbarwna powłoka lakiernicza w celu ochrony wykończenia. Te odlewane, malowane koła aluminiowe są tego samego typu, które są montowane na większości pojazdów, co oryginalne wyposażenie współczesnych pojazdów. Aby zobaczyć, które felgi aluminiowe pasują do Twojego samochodu, sprawdź funkcję wyszukiwania kół na stronie TireRack.com. 

Czy powinieneś wybrać koło stalowe czy aluminiowe do swojego pakietu zimowego? Po pierwsze, pudełko na felgi aluminiowe. Zacznijmy od tego, co oczywiste: z kosmetycznego punktu widzenia, stopy są oczywistym zwycięzcą. Większość ludzi preferuje wygląd stylowych felg aluminiowych w swoim pojeździe. A co z trwałością? Odpowiedź może cię zaskoczyć. Po konsultacji z innymi ekspertami z Tirerack.com, potwierdziłem swoje podejrzenia co do trwałości lakieru na obu typach felg. Podczas produkcji, czarny lakier na feldze stalowej jest szybko natryskiwany z niewielką dbałością o szczegóły, więc jakość wykończenia jest niska, a lakieru bezbarwnego niewiele lub nie ma. W związku z tym felgi stalowe są zazwyczaj objęte krótką 90-dniową gwarancją na wykończenie. Gdy farba zaczyna się ścierać, odsłonięta stal jest podatna na korozję. Felgi ze stopów aluminium są produktem najwyższej jakości i zostały zaprojektowane z myślą o kosmetykach i długiej żywotności wykończenia, dlatego też w procesie ich produkcji należy poświęcić więcej uwagi i uwagi inżynierom.  Koła aluminiowe posiadają wiele warstw grubszej, wyższej jakości farby i bezbarwnej powłoki. Są one malowane, aby wytrzymać wiele sezonów, a jeśli są prawidłowo konserwowane, wykończenie powinno wystarczyć na cały okres eksploatacji koła.   

Dlaczego więc rozważasz zakup kół stalowych do swojego pakietu zimowego? Czynnikiem napędzającym większość kupujących dokonujących tego wyboru jest koszt. Chociaż ceny kół stalowych rosną od lat, to w większości przypadków są one nadal tańsze niż koła aluminiowe. Ponadto, jeśli jesteś wystarczająco niefortunny, aby uszkodzić stalowe koło, możesz po prostu kupić inne stalowe koło bez konieczności martwienia się o dopasowanie stylu lub modelu koła. Jeśli odsłonięte, pomalowane na czarno koła nie pasują do twojego stylu, często możesz kupić zestaw plastikowych osłon (czasami nazywanych "kołpakami") wśród różnych stylów za około 10$ każda.  

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na felgi stalowe, czy ze stopów aluminium, możesz doświadczyć wygody i długoterminowych oszczędności, jakie daje posiadanie dedykowanego pakietu opon zimowych i felg. Pamiętaj, że nie wszystkie pojazdy mogą być wyposażone w felgi stalowe.