Post

Co zrobić, gdy samochód się przegrzeje

Ostatnią rzeczą, której pragnie się w perfekcyjnie zaplanowanej podróży drogowej, jest przeżycie koszmaru zatrzymanego pojazdu z dymem wydobywającym się z maski.

Głównym powodem przegrzewania się samochodu jest to, że ciepło w jego wnętrzu utknęło bez ujścia. Awaria układu chłodzenia samochodu, która może spowodować nagrzewanie się silnika na skutek zablokowanego ciepła, nie mogąc się wydostać.

Co może spowodować przegrzanie się samochodu?

Niewłaściwy poziom płynu chłodniczego i jego cyrkulacja, blokada wewnętrzna spowodowana zanieczyszczeniami, wadliwie działający termostat, chłodnica lub wentylator mogą być jednymi z niewielu przyczyn przegrzewania się samochodu. Najczęstszą wymienianą przyczyną przegrzania silnika samochodowego jest zazwyczaj płyn chłodzący lub problem z jego układem chłodzenia.

  • Awaria układu klimatyzacji

Coś może być nie tak z układem chłodzenia, jak w przypadku zerwania połączenia, w wyniku czego ciepło nie jest w stanie się wydostać, co prowadzi do przegrzania silnika samochodu. Przyczyną przegrzania jest najczęściej wyciek płynu chłodzącego lub pewna blokada w układzie chłodzenia w sprężarce AC lub innych elementach.

  • Niewłaściwy obieg czynnika chłodniczego lub jego wyciek

Płyn chłodzący działa w celu utrzymania silnika w niskiej temperaturze i zapobiega jego przegrzaniu i zamarzaniu w niskich temperaturach. Jakiekolwiek luźne podłączenie węża w obiegu płynu chłodniczego spowoduje poważną awarię silnika na skutek przegrzania. Dlatego w przypadku nieszczelności lub niewłaściwego obiegu mieszanki niezamarzającej/płynu chłodzącego w silniku, lub gdy poziom płynu chłodzącego w samochodzie jest niski, silnik zacznie się przegrzewać.

Co się dzieje, gdy samochód się przegrzewa?

Zapobieganie jest rzeczywiście lepsze niż leczenie. Nie za każdym razem, gdy samochód może po prostu nagle zacząć uwalniać dym spod jego maski, a zamiast tego, mogą być oznaki przed przegrzaniem silnika i poddaje się całkowicie.

Zwróć uwagę na następujące oznaki, które ostrzegą Cię przed przegrzaniem silnika Twojego samochodu:

  • Klimatyzacja w samochodzie mogła się zatrzymać, lub dziwny zapach z niego wydobywający się może być jednym z początkowych objawów przegrzania twojego silnika. Nagrzewnica samochodowa może również nie być w stanie utrzymać wystarczającego ciepła przy uszkodzonym termostacie silnika lub niskim poziomie płynu chłodzącego.
  • Gdy tylko temperatura silnika wzrośnie, wskaźnik może wskazywać wyższą niż normalna temperaturę, powoli wskazując na skrajny czerwony koniec.
  • Wlot powietrza do chłodnicy mógł zostać zablokowany lub uszkodzony, co mogło doprowadzić do jego nieprawidłowego działania. Nadmuchana chłodnica spowoduje nagłe ulatnianie się dymu spod maski samochodu.

Co robić, gdy samochód się przegrzeje?

Nie chodzi o to, że twój silnik nagle eksploduje, ale o to, abyś podjął odpowiednie kroki, gdy już zorientujesz się, że coś jest nie tak z ogrzewaniem twojego samochodu. Jazda z przegrzanym silnikiem może stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla życia kierowcy i pasażera, ale także dla kilku innych pojazdów na drodze. W takich przypadkach musisz się upewnić, że bezpiecznie zjedziesz na pobocze, poczekasz, aż silnik ostygnie i uzyskasz pomoc drogową.

Zwróć uwagę na następujące czynności, które należy wykonać w przypadku przegrzania się samochodu:

  • Zgasić stres!

Pierwszą rzeczą, o której musisz pamiętać w takich sytuacjach, jest aby nie wpadać w panikę.

Nie przeciągaj hamulców, ponieważ spowoduje to jedynie dodatkowy nacisk na przegrzany silnik. Jedź nim powoli w bezpieczne miejsce i od razu go zaparkuj.

  • Nie pchaj silnika zbyt daleko!

Nigdy nie kontynuuj jazdy samochodem w przypadku jego przegrzania.

Ciepło silnika może się stopniowo zwiększać, a wpychając go za daleko, ryzykujesz życiem wszystkich, którzy są w pobliżu. Utrzymanie go w ruchu zwiększy tylko szkody, które już zostały wyrządzone, co w rezultacie będzie miało dużą cenę za szkody.

  • Zapewnij bezpieczny parking.

Po znalezieniu bezpiecznego miejsca należy zaparkować samochód, a następnie włączyć silnik lub ustawić go w pozycji neutralnej. W ten sposób można obniżyć temperaturę silnika poprzez zastosowanie wentylatora, a pompa wodna działa szybciej, co spowoduje, że przez chłodnicę samochodu będzie przepływać więcej powietrza i wody.

  • Poczekaj, aż ostygnie.

Musisz poczekać, aż silnik ostygnie, zanim spróbujesz otworzyć pokrywę i zbadać problem. Natychmiastowe otwarcie pokrywy silnika grozi urazami spowodowanymi dymem i parą wodną pochodzącą z przegrzanego silnika.

Jak długo trwa ochładzanie się samochodu po przegrzaniu?

Jeśli z silnika wydobywa się para wodna, schłodzenie silnika może potrwać nawet do 30 minut. Przed przystąpieniem do badania problemu należy odczekać co najmniej 15 minut, tym razem podgrzany silnik i nieszczelny płyn chłodzący (jeśli występują) mogą się ochłodzić.

  • Skorzystaj z pomocy

W tej kluczowej sytuacji, gdy zastosowali się Państwo do wszystkich wyżej wymienionych instrukcji bezpiecznego parkowania i są Państwo pewni, że przegrzany pracujący silnik nie stanowi już zagrożenia, w następnym kroku należy wezwać natychmiastową pomoc drogową. Sprawdź, czy możesz zlokalizować w pobliżu jakieś stacje benzynowe, aby uzyskać pomoc.